Brezplačna dostava pri nakupu nad 20 €
0.00 0
Košarica

V košarici ni izdelkov.

Atopijski dermatitis

Atopijski dermatitis, znan tudi kot atopijski ekcem, je nenalezljiva kronična vnetna kožna bolezen, za katero je značilna suha, luskava, srbeča in razdražljiva koža, ki se lahko pojavi tako na obrazu kot na telesu. 

Njena pojavnost se je v zadnjih 50 letih močno povečala, najpogosteje pa se pojavi že pri dojenčkih in otrocih. V današnjem času naj bi za atopijskim dermatitisom trpelo okrog 20 odstotkov otrok sveta, pri večini pa se simptomi pojavijo v prvih petih letih življenja.

 Ti lahko vztrajajo tudi v dobi odraslosti, z leti pa se lahko razvijejo tudi druga, sorodna stanja, kot sta astma in alergijski rinitis. 

Nega kože zahteva veliko pozornosti in doslednosti

  • Ne uporabljajte tekočih mil in penečih kopeli, skrbno izbirajte šampone za nego las, lase pa umivajte in izpirajte nad umivalnikom.
  • Izbirajte kozmetične negovalne preparate brez dišav in take, ki kože ne izsušijo.
  • Po kopeli se namažite z negovalnim mazilom.
  • Perilo naj bo oprano z neagresivnimi pralnimi sredstvi, ne uporabljajte mehčalca. V pralnem stroju naj bo manjša količina perila in manjša količina pralnega sredstva ter nivo vode, program izplakovanja pa ponovite.
  • Nova oblačila pred nošenjem vedno operite v pralnem stroju in dobro izperite.
  • Ne nosite oblačil iz sintetičnih matarialov in volne.
  • Izogibajte se dražečim snovem iz okolja (pesek, zemlja, kreda, barve, lepilo, …).

Pomembno vlogo ima genetika

Strokovnjaki menijo, da gre vzroke za nastanek atopijskega dermatitisa v veliki meri iskati v genetski predispoziciji. 

Povezujejo ga z oslabljeno funkcijo bariere kože in motnjo imunskega sistema, zaradi česar koža bolj intenzivno reagira na okolje in je dovzetna za vnetje.

 Poleg tega obstaja tudi znanstveno dokazana povezava med atopijskim dermatitisom in alergijami: če v družini obstaja zgodovina občutljivosti na seneni nahod in/ali astme, obstaja večja verjetnost, da bo vaš otrok zbolel za atopijsko kožo. 

Pomembno!

Ker za atopijski dermatitis ni zdravila, je primarni cilj prepoznati potencialne sprožilce in se jim poskušati v kar največji meri izogniti. Grobe in sintetične tkanine je bolje zamenjati z bolj koži prijaznima bombažem ter svilo, nova oblačila in posteljnino pa pred prvo uporabo nujno oprati, da se znebite morebitnih ostankov kemikalij iz proizvodnje, pri tem pa uporabiti nebiološke izdelke, ki so prijazni do občutljive kože. 

Tudi sonce lahko draži atopično kožo, zato jo je potrebno ustrezno zaščiti z oblačili in kremami z zelo visokim zaščitnim faktorjem. Škodljivo je lahko še pasivno kajenje, zato je treba poskrbeti, da se ne kadi v bližini otrok.

 Nekateri ugotavljajo, da pojav simptomov sprožijo tudi določena živila in pijače, zato velja razmisliti o pisanju dnevnika, ki lahko omogoči vpogled v to, ali katero živilo ali pijača povzroča izbruhe na koži. 

Ob tem velja poudariti, da pri dojenčkih in otrocih ni priporočljivo uvajati velikih prehranskih sprememb, dokler o njih ne odloči pediater. 

Za dobro počutje in vitalnost preverite pester izbor prehranskih dopolnil Vita Care Plus.

Reference