fbpx
Brezplačna dostava pri nakupu nad 20 €
0.00 0
Košarica

V košarici ni izdelkov.

Bodimo pozorni na znake diabetesa

Sladkorna bolezen ali diabetes je kronična bolezen, pri kateri postopoma pride do previsoke koncentracije glukoze v krvi (oziroma previsokega krvnega sladkorja). To povečanje pusti resne posledice na delovanju številnih organov.

Povzroči lahko možgansko ali srčno kap, težave z vidom ali celo slepoto ter okvare živcev in ožilja. Poznamo dve glavni vrsti sladkorne bolezni; tip 1 in tip 2. Najbolj pogost je tip 2, ki predstavlja okrog 90 % vseh primerov. Gre za bolezni z različnimi vzroki in posledicami, obe pa sta resni in kronični. Poznamo tudi nekatere manj običajne vrste sladkorne bolezni.

Sladkorna bolezen tipa 1 je pogostokrat diagnosticirana že v otroštvu. Ni povezana s prekomerno telesno težo. Bolezen zdravimo z injekcijami inzulina ali z inzulinsko črpalko, saj tega tipa ni mogoče nadzorovati brez zdravljenja z inzulinom.
Sladkorna bolezen tipa 2 se največkrat pojavi pri posameznikih, starejših od 30 let. Velikokrat (a ne vedno) jo povezujemo s previsoko telesno težo. Prav tako je pogosto povezana z visoko ravnjo krvnega tlaka in/ali s povišanim holesterolom. V začetnih fazah je bolezen tipa 2 pogostokrat zdravljena brez zdravil ali tablet. V nasprotju s tipom 1 obstaja možnost, da se stanje izboljša povsem brez zdravil.
Kakšni so lahko znaki in simptomi, po katerih lahko prepoznamo da gre za diabetes?

PRETIRANO URINIRANJE : nivo glukoze v krvi se dvigne, katera se skozi ledvice izloča v urin. Ker se telo želi znebiti glukoze v urinu, bolnika pogosteje tišči na vodo.

POVEČANA ŽEJA: pogosta žeja se pojavi tudi ponoči, bolnik se zelo težko odžeja

POVEČANA LAKOTA: telo mora spraviti glukozo iz krvnega obtoka v celice, za kar potrebuje inzulin. Pri diabetesu je proizvodnja inzulina okrnjena ali pa so celice nanj neodzivne. V vsakem primeru ostaja višek glukoze v krvi in celice, za katere je glukoza hrana, ostajajo “lačne”. Rezultat je ta, da telo hlepi po dodatni hrani.

UTRUJENOST IN ZASPANOST: rezultat tega, da telesu manjka energije je močan občutek utrujenosti in zaspanosti, ker se celice ne morejo normalno oskrbovati z glukozo

IZGUBA TELESNE TEŽE: telo izloča glukozo in izgublja kalorije, ker celice pri diabetesu ne morejo prevzeti krvnega sladkorja ki je njihova hrana. Manjka kalorij telo ne more nadoknaditi, zato začne bolnik nenadzorovano hujšati.

MRAVLJINČENJE OKONČIN: diabetična nefropatija je okvara živčevja zaradi kronično povišanega krvnega sladkorja, ki jo bolnik zazna v rokah ali nogah ter neprijetne odrevenelost. Živci zaradi povišanega sladkorja izgubijo sposobnost prenašanja živčnih signalov.
Okvarijo se tudi krvne stene kapilar, zaradi česar lahko pride do slabše prekrvavljenosti živčevja.

ZAMEGLJEN VID: oči so izjemno občutljive na visok krvni sladkor, zato se kot posledica hiperglikemije pri diabetesu pogosto pojavi zamegljen vid

POČASNEJŠE CELJENJE RAN: receptorji, ki zaznajo vnetje, postanejo zaradi kronično povišanega krvnega sladkorja neodzivni, imunski sistem ne opravlja več svoje funkcije, tudi bele krvničke funkcionirajo počasneje.

SUHA IN OBČUTLJIVA KOŽA: zaradi pogostega uriniranja in posledične dehidracije, se pri diabetesu začne koža sušiti.

Tudi o vplivu hrane na krvni sladkor je bilo napisanih že veliko knjig, osnova pa je, da je sladkorni bolnik poučen, katerim živilom se je bolje izogniti.

Diabetikom se odsvetujejo živila kot so npr. beli riž, krompir, torte in peciva, sokovi in energijske pijače, rozine, bel kruh, kavni napitki, palmovo olje, mesni izdelki.

Sladkorna bolezen traja celo življenje, zdravljenje je kompleksno in zahteva posameznikovo polno sodelovanje, pogosto pa tudi sodelovanje njegovih bližnjih.
Spremembe življenjskega sloga, kot so ohranjanje zdrave prehrane, redna vadba in uravnavanje telesne teže, lahko pomagajo pri uravnavanju ravni krvnega sladkorja, predvsem pa je pomembna bolnikova disciplina in dobro poznavanje svoje bolezni.

Reference:
http://diabetes.si/,dostopano 26.10.2023
https://nijz.si/nenalezljive-bolezni/sladkorna-bolezen/, dostopano 26.10.2023
https://vizita.si/leksikon/diabetes.html, dostopano 26.10.2023