fbpx
Brezplačna dostava pri nakupu nad 20 €
0.00 0
Košarica

V košarici ni izdelkov.

Cimet

Priljubljena začimba predvsem pozimi in med božičnimi prazniki. Ne le, da greje telo, pač pa ga danes cenimo tudi kot izredno zdravilnega, saj med drugim stimulira osrednji živčni sistem in “oponaša” inzulin in tako znižuje sladkor v krvi.

Izvor in zgodovina

Cimetovec je drevo, ki prihaja iz jugovzhodne Azije, njegov izvor pa je bil Evropejcem velika skrivnost vse do šestnajstega stoletja, saj so posredniki, ki so trgovce oskrbovali s cimetom, njegov izvor obdržali zase, da so si zagotovili monopol. Lubje drevesa je danes vsem zelo dobro znano kot cimet, že dva tisoč let pred našim štetjem pa so ga uporabljali Egipčani. V svetem pismu je omenjen v pomembnih situacijah, med drugim je Mojzes iz njega delal sveto olje in v Visoki pesmi zaročenka diši po žafranu, kolmežu in cimetu. O njem so govorili kot o daru za monarhe in celo boga.

Številnih slaščic si brez njega sploh ne predstavljamo več, pa naj gre za jabolčne pite, zavitke, krofe, cimetove rolice, zimske cimetove zvezdice, čaj, kakav in žganja. Pri nas je posebej priljubljen v kuhanem vinu, grogu in pečenih jabolkih. Raje uporabljajte pravi cimet, saj je “ponaredek”, znan kot kitajski cimet, precej manj zdravilen in precej bolj oropan arome in okusa.
Cimetove paličice lahko uporabljate tudi pri vlaganju zelenjave (preprečuje namreč rast bakterij in plesni in je tako naravni prehranski prezervativ) ali pripravljanju omak. Iz samih paličic lahko skuhate tudi cimetov čaj ali ga kot prašek dodate v mlečni riž.

Cimet ima tudi zdravilne lastnosti

Pomembno je, da z njegovim uživanjem ne pretiravate. Raziskave pa dokazujejo, da pol žličke cimeta dnevno zmanjšuje holesterol. Ugotovili so tudi, da prav verjetno uravnava tudi krvni sladkor, saj oponaša inzulin in je tako priporočljiv za ljudi, ki imajo sladkorno bolezen tipa 2. Deluje tudi antibakterijsko.

Kot izjemen vir železa, kalcija in vlaknin ima izreden učinek na imunski sistem, vonjanje te prijetne začimbe pa naj bi celo izboljševalo spomin in odganjalo melanholijo.

Tudi pri cimetu previdnost ni odveč

Koža: Esencialnih olj cimeta nikdar ne nanašajte neposredno na kožo v več kot manjših kapljicah, saj lahko občutite pekočo bolečino.

Želodec: Ljudje z občutljivim želodcem ali prebavo naj bodo še posebej previdni in naj ne uživajo več kot pol žličke dnevno.

Srce: Če imate občutljivo srce ali nereden utrip, prav tako ne jejte več kot pol žličke dnevno.

Nosečnice: V nekaterih tradicionalnih medicinskih postopkih ga uporabljajo za pospešitev ali umiritev popadkov, zato ga nosečnicam odsvetujejo.

Kri: Če jemljete zdravila za redčenje krvi, jim cimet lahko še preveč pomaga, zato se posvetujte z zdravnikom. Če jemljete zdravila za zniževanje sladkorja v krvi, se prav tako posvetujte z zdravnikom. Ne jejte ga v velikih količinah, če vas čaka operacija ali če ste med menstruacijo.

Antibiotiki: Cimeta ne uživajte preveč, kadar jeste antibiotike, saj lahko spremeni njihov učinek na vaše telo.

Priporočamo prehransko dopolnilo Vita Care Plus Selen na osnovi cimeta v prahu in selenom ter kromom.

Priporočena uporaba: ena do dve kapsuli dnevno.

Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.

Reference:
https://www.bodieko.si/cimet-zacimba-izjemnih-ucinkov, dostopano 23.11.2023
https://www.zazdravje.net/scepci-zdravja/je-cimet-res-nevaren/, dostopano 23.11.2023
https://vizita.si/zdravje/prehrana/zakaj-je-dober-cimet.html, dostopano 23.11.2023
Izdelki | Lekarna Plavž (lekarna-plavz.com) dostopano 23.11.2023