O driski (diareji) govorimo, kadar je spremenjena konsistenca blata in povečana frekvenca odvajanja ter povečan volumen blata. Težave lahko nastopijo zaradi zaužitih pokvarjenih živil, lahko tudi zaradi zaužitih prevelikih količin prehranskih vlaknin v živilih. Nekatera zdravila imajo lahko stranske učinke, ki povzročajo drisko, težavni pa so lahko tudi virusi, črevesni paraziti in bakterijske okužbe. Tudi različni vnetni procesi na tankem ali debelem črevesju se lahko odražajo s pospešeno prebavo. O akutni driski govorimo kadar traja manj kot 14 dni, kadar pa driska traja več kot nekaj tednov, govorimo o kronični diareji.
Bodimo pozorni na zadostno hidracijo!
Največja nevarnost med drisko je dehidracija, saj z njo izgubimo veliko vode. Poleg pitja veliko vode se priporoča tudi nadomeščanje tekočin s peroralno dehidracijsko soljo, ki je mešanica glukoze in elektrolitov. Raztopina, ki je v obliki praška, nadomešča izgubljeno tekočino in preprečuje nadaljnjo dehidracijo. Tako pomaga ohranjati hidriranost telesa.
Katera živila priporočamo, da blažijo in zaustavljajo diarejo?
Na začetku pojava težav oz. prvi dan nadomeščajte izgubljeno tekočino in elektrolite s pitjem čajev, neoporečne vode in rehidracijske raztopine. Nato postopoma preidite na več manjših obrokov hrane s čim manj vlakninami (riž, korenčkova juha, prežganka, prepečenec, banane, krompir, krekerji, pretlačena zelenjavna kaša, pretlačene testenine, nastrgana in porjavela jabolka).
Priporočamo pripravo čaja iz suhih borovnic in črnega čaja, ki zaustavljata drisko, saj vsebujeta čreslovine.
Svetujemo tudi uživanje prehranskih dopolnil, ki vsebujejo koristne bakterije.
Vita Care Plus Immunosan vsebuje prebiotik inulin ter bakterijske kulture Lactobacillus acidophilus, Enterococcus thermophilus in Lactobacillus rhamnosus.
Priporočena uporaba je ena kapsula dvakrat dnevno z zadostno količino vode, pred ali po obroku.
Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.
Obisk zdravnika svetujemo v naslednjih primerih:
Pozorni morate biti pri dojenčkih in majhnih otrocih, kadar drisko spremljata bruhanje in povišana telesna temperatura, ko otrok odklanja pijačo in hrano ali so že prisotni tudi znaki izsušenosti (suha usta, zaspanost, udrte oči…).
Kadar driska nastopi pri dojenčku, starem manj kot tri mesece.
Če imate hudo drisko in ste noseči.
Če se stanje po dveh ali treh dneh ne izboljša ali se celo poslabša, kljub upoštevanju priporočenih ukrepov samozdravljenja.
Če drisko spremlja bruhanje in povišana telesna temperatura ali hude bolečine v trebuhu.
Ob prisotnosti krvi in sluzi v blatu.
Pri izmenjavanju driske in zaprtja.
Če se med jemanjem antibiotikov ali po njem pojavi huda driska.
Če imate kronične bolezni (npr. sladkorno bolezen, bolezni srca in zmanjšano obrambno odpornost organizma).
Kadar se driska ponavlja.
Reference:
Pisk N. Samozdravljenje-priročnik za bolnike, SFD, 2011:128-137.
htthttps://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/uploaded/driske_v_vrtcu.pdfps://vizita.si/zdravje/kaj-jesti-ce-se-spopadate-z-drisko.html, dostopano 9.11.2023
Živila, ki jih je dobro uživati, če se spopadate z drisko – Vizita.si, dostopano 9.11.2023
Driska in bruhanje kot posledica okužbe črevesja | Nijz, dostopano 9.11.2023