fbpx
0.00 0
Košarica

V košarici ni izdelkov.

Maj in Maja svetujeta: Razkošje za telo in duha – aromaterapija

Že oče znanstvene medicine – Hipokrat, je dejal, da pot do zdravja vodi mimo aroma masaže in dišeče kopeli.
Danes bomo pozornost posvetili aromaterapiji – zdravilni negi z pomočjo dišav.

Že stari Egipčani naj bi bili pravi mojstri v vsestranski uporabi aromatičnih izdelkov. Verjeli so, da aromatične snovi dobro učinkujejo na telo in dušo, o čemer pričajo tudi dešifrirani hieroglifski zapisi, kako so z dišečimi pripravki zdravili depresijo in bolezni živčevja. Egipčani pa so aromatične rastline in olja uporabljali tudi za balzamiranje mrtvih.
Trgovske povezave z Bližnjim vzhodom, ki so se razvile v 12. stoletju pod vplivom križarskih vojn, so omogočile uvoz začimb, zelišč in eksotičnih dišav. V 19. stoletju je popularnost aromaterapije začela upadati, nato pa se je zanimanje za uporabo eteričnih olj in za zdravljenje z njimi v 20. stoletju ponovno prebudilo.

Aromaterapija koristna pri »dopolnilnem« zdravljenju, je dobra preventiva in odlično sredstvo za sproščanje in pomiritev, dodatna lepotilna nega, primerna za čiščenje in odišavljanje doma itd.

Eterična olja so sestavni del rastlin in vsebujejo značilno dišečo sestavino. Tvorijo jih ogljikovi hidrati, med katerimi so najpomembnejši terpeni in sekviterpeni. Eterična olja pa vsebujejo tudi kisline, alkohole, aldehide, fenole, estre, ketone, fenolske estre in ostale spojine. Raznovrstnost vonjav izhaja iz zapletene kemične sestave vsakega eteričnega olja.

Kakšen je postopek pridobivanj eteričnih olj?

Eterična olja so produkt rastlinske presnove. Nahajajo se v različnih delih rastlin: v popkih, cvetovih, vejah, listih, semenih, skorji semen, steblih, deblu, lubju, smoli in koreninah.
Rastline vsebujejo zelo majhne količine eteričnih olj, in sicer od 0,02–1 %, le določene rastline vsebujejo večji odstotek eteričnega olja.
Najpogostejši načini pridobivanja so destilacija, stiskanje in ekstrakcija s topili, poznamo pa še strganje, prešanje, maceracijo, filtriranje, ekspresijo itd.

Načini uporabe

Za dva osnovna načina uporabe eteričnih olj veljata inhalacija in kožni nanos.
Inhaliranje (neposredno ali posredno) lahko uporabimo v primeru težav z dihali, pri zmanjševanju stresa, glavobolu itd., vendar neposredno inhaliranje ni priporočljivo za astmatične bolnike.
Pri kožnem nanosu je najpogostejša masaža, ki jo izvajamo z mešanico osnovnih (mandljevo, sončnično, grozdno, sojino, jojobino olje itd.) in eteričnih olj. Za blago mešanico velja 1-odstotna raztopina, za normalno pa 2,5-odstotna raztopina. Tako denimo za 1-odstotno potrebujemo 2 kapljici na 10 ml osnovnega olja, za 2,5-odstotno pa 5 kapljic eteričnega olja na 10 ml nosilnega olja. Masaža spodbuja presnovo, sprošča napete mišice, izboljša krvni in limfni pretok, zmanjšuje napetosti itd.
Določena eterična olja pa so lahko tudi v pomoč pri zdravljenju manjših zdravstvenih težav. Izbor ali mešanica olj je odvisna od tegobe, ki jo želimo odpraviti. Nikoli ne mešamo več kot 3 oz. 4 različnih olj. Naj omenimo le nekaj eteričnih olj, ki delujejo blagodejno na počutje in zdravje.

OLJE EVKALIPTUSA blagodejno deluje pri prehladnih obolenjih
GERANIJA deluje antiseptično, antidepresivno, protivnetno, pa tudi diuretično
MELALEVKA spodbuja imunski sistem
OLJE ROŽMARINA deluje poživljajoče in se priporoča ljudem z nizkim krvnim tlakom
SIVKINO OLJE eno najbolj uporabnih eteričnih olj, deluje analgetično, antiseptično, antibiotično, antidepresivno, …

Reference:
Kaj je aromaterapija? – ABC zdravja, dostopano 14.11.2023

https://www.bodieko.si/aromaterapija-pocutje, dostopano 14.11.2023

Eterična olja (eteris.eu), dostopano 14.11.2023