fbpx
Brezplačna dostava pri nakupu nad 20 €
224.83 17
Košarica

Izbor nasvetov za zdravje v zimskem času

Določena živila in zelišča so posebno primerna za uporabo v zimskih mesecih, saj vsebujejo veliko snovi, ki so koristne za imunski sistem, dihala ipd.

Skrb za zdravje je v zimskih mesecih posebno pomembna. Telesu morate privoščiti dovolj počitka, obenem pa je priporočljivo, da ga podprete z naravnimi pripravki, ki lahko zmanjšajo tveganje za virusna obolenja in sorodne težave, ki so najpogostejše v zimskih mesecih.

Navadni slez

V slezu se skrivajo snovi, ki so zelo koristne za pomiritev razdražene sluznice. Tako lahko pripravki iz sleza pomagajo pri razdraženem grlu in suhem kašlju. Poleg tega pa so tudi odlična naravna pomoč pri težavah, povezanih z razdraženo želodčno sluznico. Pripravki iz slezovih korenin sluznico prekrijejo s tanko zaščitno plastjo, kar učinkuje protivnetno oziroma pomirjajoče. Iz korenin lahko pripravite preprost sirup. Najprej iz njih skuhajte čaj. Vodo zavrite, nato pa jo malce ohladite in prelijte po slezovih koreninah (voda naj bo vroča, vendar ne vrela). Mešanico nato za nekaj ur postavite v hladilnik. Ohlajeno tekočino precedite in jo segrevajte toliko časa, da se volumen zmanjša za približno polovico. Na koncu dodajte sladkor, po želji pa še nekaj kapljic alkohola (da bo sirup zdržal malce dlje).

Peteršiljeve korenine

V kulinariki se najpogosteje uporabljajo peteršiljevi listi, ki so nepogrešljiv dodatek najrazličnejšim jedem, manj znano pa je, da so užitne tudi korenine peteršilja. Še več: korenine niso samo užitne, ampak so tudi zelo koristne. Vsebujejo veliko vitaminov in mineralov. Med drugim so zelo bogate z vitaminom C, ki je izjemno pomemben za močan imunski sistem. Pripravki iz peteršiljevih korenin lahko tako prispevajo k učinkovitejšemu imunskemu odzivu in s tem k zmanjšanju tveganja za virusna obolenja oziroma k hitrejšemu prebolevanju bolezni. Iz peteršiljevih korenin lahko pripravite tinkture, čaje ipd. Na koščke narezane korenine pa lahko po želji dodate tudi različnim jedem, na primer juham ali praženim rezancem z zelenjavo.

Veliki oman

V koreninah velikega omana lahko namreč najdemo večjo količino snovi, ki spodbujajo izkašljevanje, kar sprosti dihalne poti in olajša dihanje. Iz korenin lahko pripravite čaj ali pa jih uporabite za pripravo tinkture. Če se odločite za tinkturo, korenine najprej posušite, nato jih prelijte z vodko in počakajte 4–6 tednov. Na koncu mešanico precedite.

Česen

Česen je lahko v zimskih mesecih eden izmed vaših najdragocenejših naravnih zaveznikov, saj ga odlikuje izjemno protimikrobno delovanje, za katero je zaslužna snov, imenovana alicin. Redno uživanje česna lahko imunskemu sistemu olajša boj z virusi in bakterijami. Poleg tega pa lahko česen pomaga tudi pri številnih drugih zdravstvenih težavah, na primer pri povišanem holesterolu, slabi prekrvavitvi in vnetju ušes. Če vam okus svežega česna ni pretirano všeč, so na voljo tudi druge možnosti, na primer česnove kapsule. Pri tem upoštevajte, da česen redči kri. To lahko sicer zmanjša tveganje za krvne strdke, vendar po drugi strani večje količine česna niso primerne za ljudi, ki že uporabljajo zdravila proti krvnim strdkom.

Ameriški slamnik

Zdravilne snovi v ameriškem slamniku so učinkovite. Iz korenin, listov in cvetov lahko izdelujete pripravke za krepitev imunskega sistema, ki lahko delujejo antibakterijsko, zdravijo bolezni dihal, bolečine, otekline in opekline. V ameriškem slamniku ravno tako najdemo številne spojine, ki stimulirajo delovanje belih krvnih celic – levkocitov in s tem tudi obrambo našega organizma.

Za imunski sistem lahko posežete tudi po prehranskih dopolnilih, ki vsebujejo cink in vitamin C. Priporočamo Vita Care Plus Vitamin C 300 mg in cink.

Vitamin C ima vlogo pri:

  • nastajanju kolagena za normalno delovanje žil, kosti, hrustanca, dlesni, kože in zob,
  • delovanju imunskega sistema,
  • zaščiti celic pred oksidativnim stresom.

Vitamin C prispeva k:

  • sproščanju energije pri presnovi,
  • delovanju živčnega sistema,
  • normalnemu psihološkemu delovanju
  • zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti,
  • obnovi reducirane oblike vitamina E.

Vitamin C povečuje absorbcijo železa.

Cink ima vlogo pri:

  • delovanju imunskega sistema,
  • ohranjanju vida,
  • kognitivnih funkcijah,
  • presnovi kislin, baz, ogljikovih hidratov in maščobnih kislin,
  • sintezi DNK in beljakovin,
  • plodnosti in razmnoževanju,
  • zaščiti celic pred oksidativnim stresom,
  • delitvi celic,
  • ter prispeva k ohranjanju zdravih kosti, las, nohtov in kože.

Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.

Reference