fbpx
Brezplačna dostava pri nakupu nad 20 €
0.00 0
Košarica

V košarici ni izdelkov.

Kaj nam sporočajo krči v mišicah?

Ufff, pa ne že spet mišični krči v nogah. 

V trenutku, ko se pojavijo mišični krči, hitimo v lekarno ali specializirano trgovino, kjer nam svetovalec kaj hitro pritrdi, da gre verjetno za pomanjkanje magnezija. V poletnih mesecih, ko se več potimo, ga mnogi kupujejo kar preventivno.

Zakaj se krči sploh pojavljajo?

Vzroki krčev so različni. Nastanejo zaradi bolezni, ki prizadenejo t. i. gibalne živčne celice, ki oživčujejo mišice (npr. amiotrofična lateralna skleroza, otroška paraliza, bolezni živčnih korenin, polinevropatije).

Vzrok so lahko presnovne motnje, npr. v nosečnosti, nedelovanje ledvic, ciroza jeter ali slabo delovanje ščitnice. Sproži jih lahko tudi akutna izguba telesne tekočine (znojenje, hemodializa, driska, bruhanje) in različna zdravila (npr. statini – zdravila za zmanjšanje koncentracije holesterola v krvi, agonisti beta adrenergičnih receptorjev, diuretiki), lahko pa se podedujejo.

Vzroka pa mnogokrat ne poznamo. V slednjem primeru gre običajno za starejše osebe s ponavljajočimi se nočnimi krči v mečih in stopalih.

Kako lahko ukrepate ko vas zagrabi krč?

Če čutite, da vas bo zagrabil krč, peto močno pritisnite k tlom, koleno pa potisnite naprej in s tem boste raztegnili mečno mišico. Krčenje mišic lahko preventivno preprečite tudi z rednim izvajanjem razteznih vaj, pri spanju pa imejte noge v položaju za približno 20 centimetrov višje od glave. Uživajte veliko živil, obogatenih s kalijem in magnezijem ter se veliko gibajte in s tem krepite svoje mišice. V večini primerov mišični krči ne predstavljajo razlogov za preplah. Pa vendar bodite pozorni na spremljajoče dejavnike in se o morebitnih težavah pogovorite z osebnim zdravnikom.

Pomagajte si z magnezijem 

Načeloma so dobri viri magnezija tista živila, ki vsebujejo višjo vsebnost klorofila (zeleno barvilo pri rastlinah) in prehranske vlaknine. Večje količine minerala vsebujejo tudi nekatere mineralne vode; tudi voda iz pipe lahko doprinese do 10% priporočenega dnevnega vnosa magnezija. 

Živila ki vsebujejo magnezij so: avokado, brokoli, zelje, oves, grah, mandlji, čičerika,…

V prehranskih dopolnilih se magnezij lahko nahaja v več različnih oblikah, ki se med seboj razlikujejo tako po vsebnosti magnezija, kot po biorazpoložljivosti (Biorazpoložljivost neke snovi nam pove, koliko te snovi se po zaužitju absorbira v kri ter kako hitra je njena absorpcija. Ta podatek je pomemben zato, ker vsaka snov postane uporabna za celice šele, ko se absorbira v telesu.)

Vir magnezija, ki prispeva k:

  • zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti,
  • delovanju mišic,
  • delovanju živčnega sistema,
  • ohranjanju zdravih kosti in zob,
  • ravnotežju elektrolitov,
  • sproščanju energije pri presnovi,
  • normalnemu psihološkemu delovanju.

Magnezij ima prav tako vlogo pri sintezi beljakovin in delitvi celic.

Vsaka sprememba videza mišičnega krča je lahko pokazatelj večjih zdravstvenih težav. Če opazite otekline, rdečico, kakršnekoli spuščaje ali obarvanost področja krčev, je čas, da obiščete osebnega zdravnika.

Priporočamo Vita Care Plus Magnezij in vitamin C. Priporočena uporaba: ena do tri kapsule dnevno.

Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.

Reference