Klopi se najbolje počutijo v podrasti listnatih gozdov, na gozdnih obronkih, prisotni pa so lahko tudi v naših vrtovih in mestnih parkih. Zelo zanimivo je, da jim iglavci ne dišijo. Eterično olje iglavcev ima zelo visoko valovanje, podobno kot eterično olje citrusov, ki vsi zelo dobro odganjajo klope.
Najpogostejši bolezni v Sloveniji sta lymska borelioza, ki jo povzročabakterija Borellia burgdoferi ter klopni meningoencefalitis (meningitis), ki ga povzroča virus.
Borelioza je infekcijska bolezen, kjer je med prvimi bolezenskimi znaki opaziti rdeč krog na koži. Pojavi se namreč izpuščaj pravilne okrogle oblike s temnejšim robom in rdečkasto notranjostjo. Kasneje se pojavijo gripi podobni znaki; glavobol, povišana telesna temperature, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih. Pojavijo se lahko tudi nevrološke težave, med katerimi je najpogostejše vnetje možganskih ovojnic, enostranska paralizo obraznega živca, slabšo moč v okončinah in križu, mravljinčenje ter spremembe v razpoloženju.
Klopni meningoencefalitis je resno virusno vnetje osrednjega živčevja. Prvi simptomi so slabo počutje, bolečine v mišicah, glavobol in povišana telesna temperatura. Bolezen lahko pusti hude posledice, tudi motnje zavesti, zbranosti, ohromitev, depresijo ter motnje v delovanju avtonomnega živčevja. Redko tudi smrt.
Cepljenje, da ali ne?
Tudi cepivo proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) nas potencialno ščiti le pred to boleznijo, nikakor pa ne pred mnogo pogostejšima bakterijskima okužbama boreliozo in erhiliozo. Na določenih območjih je z bakterijo borelijo okuženih več kot polovica klopov, z virusom KME pa je delež okuženih klopov veliko manjši, le okrog pol odstotka vseh pregledanih klopov. Kljub temu o okužbi z borelijo vemo veliko premalo, zato se tudi tako slabo zavedamo nevarnosti te mnogo pogostejše okužbe, ki jo klopi prenašajo, proti kateri pa cepivo ne obstaja.
Nasveti kaj lahko storimo sami, da poskusimo klope odgnati?
Naravne vonjave
Proti klopom lahko uporabite vonjave, ki jih ne prenesejo. Zanimivo je že dejstvo, da klopov na iglavcih ne boste našli, saj jih moti vonj eteričnega olja, ki obdaja iglice. To nam pove, da se na tak način lahko zaščitimo tudi sami, z naravnimi sredstvi, ki pa jih moramo nanašati pogosteje, zato je priporočljivo, če jih nosimo kar s seboj.
Citrusi
Če boste dišali po citrusih, se vam bodo klopi izognili. Kako naredite domač repelent? V vodi skuhajte narezane agrume (limono, pomarančo, limeto, grenivko). Ohlajeno mešanico nalijte v novo oz. očiščeno razpršilno stekleničko, ki jo lahko uporabite, preden greste v naravo.
Eterična olja imajo super lastnosti, vendar so močno koncetrirana, zato so v nerazredčeni obliki lahko škodljiva. Uporabljajmo jih pravilno in previdno.
Klope odganjajo tudi eterična olja oziroma rastlinski izvlečki:
Jabolčni kis
Pravijo, da klope odganja tudi vonj po kisu. Uporabite beli kis, s katerim se namažite po koži. Ne marajo niti jabolčnega kisa.
C vitamin
Redno uživanje C vitamina naj bi pomagalo , da se klopi težje “oprimejo” naše kože.
In ko prispemo domov,….
Ko se vrnemo domov, dobro in skrbno preglejmo oblačila. Preveriti moramo, da nismo klopa prinesli domov in s tem ogrozili še ostale člane in hišne ljubljenčke. Oblačila postavite na sončno mesto, to bo klope zagotovo odgnalo. Sicer se jih ne boste znebili niti s pranjem oblačila v pralnem stroju – pravijo, da klopi tudi to preživijo. Natančno moramo pregledati tudi svoje telo. Oprhajte se – klopa, ki se še ni pritrdil na kožo, bo voda odplaknila. S samopregledovanjem nadaljujemo tudi v nekaj dneh po vrnitvi iz narave.
Priporočamo prehransko dopolnilo Vita Care Plus Vitamin C, ki vsebuje 800 mg vitamina C v eni kapsuli.
Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.
Reference