Koencim Q10 je za življenje izjemno pomemben, saj v organizmih vseh živih bitij opravlja ključno vlogo pri tvorbi energije, deluje kot antioksidant, stabilizira celične membrane in je pomeben prenašalec signalov v celicah.
Je v lipidih topna molekula, ki se nahaja praktično v vseh celicah organizmov, razen v nekaterih bakterijah in glivah, vendar koncentracije od organizma do organizma precej variirajo. Ubikinon ali koencim Q10 lahko sintetizira večina človeških organov samih. Navadno ga ne vključujemo med vitaminske dodatke, čeprav je po sestavi zelo podoben vitaminom, razen pri starejših ljudeh, pri katerih v telesu nastajajo premajhne količine koencima Q10. Del potrebne količine koencima Q10 dobimo v telo tudi z določeno hrano.
V katerih živilih ga pravzaprav najdemo
V hrani ga najdemo največ v mesu, predvsem v migrirajočih ribah, govedini in svinjini ter v organih, ki imajo večje energetske potrebe: v srcu, ledvicah, jetrih. Bistveno manj ga najdemo v rastlinskih oljih (največ v sojinem in repičnem olju), še manj v mlečnih izdelkih. Od hrane rastlinskega izvora ga je še največ v oreščkih, manj v soji, brokoliju in špinači, ostala zelenjava in sadje ga vsebuje skoraj zanemarljive količine.
Daje nam energijo in krepi imunski sistem
Njegova najpomembnejša vloga je povezana s pretvorbo energije. V celice neprestano vstopa raztopina hrane, ki smo jo zaužili in ki se v številnih biokemijskih reakcijah ravno s pomočjo koencima Q10 pretvarja v energijo, le-to pa telo izkoristi za presnovne procese in mišično delo. Brez prisotnosti Q10 ne bi bilo potrebne energije in brez energije telo ne bi moglo vzdrževati normalnega delovanja. S procesom, ki ga uravnava koencim Q10, se ustvari kar 95 odstotkov telesne energije.
Ker je v celicah ravno na mestih, kjer se med pretvorbo hrane v celično energijo tvori največ kisikovih reaktivnih snovi (prostih radikalov), ti pa vemo, da v organizmu povzročajo poškodbe, je tudi zelo učinkovit antioksidant, ki hkrati krepi imunski sistem.
Pomanjkanje koencima Q10 lahko povzroči: nezadostna tvorba Q10 v celicah zaradi premajhnega uživanja vitaminov skupine B in vitamina C, uživanje hrane, ki je neustrezno obdelana (kuhanje, pečenje, konzerviranje), uživanje določenih zdravil (npr. statinov), kot posledica naporov, kroničnih bolezni, preutrujenosti organizma, stresa, škodljivih razvad, izpostavljanja sevanjem in različnim kemikalijam. Q10 začne upadati po 25. letu starosti in po petdesetem letu ga je v tkivih za 20 do 60 odstotkov manj kot pri 20-letni osebi. Zato je treba zagotoviti telesu potrebno količino koencima z ustrezno hrano ali pripravki.
Priporočamo prehransko dopolnilo Vita Care Plus Koencim Q10. Vsaka kapsula vsebuje 30 mg naravnega koencima Q10 in 240 mg zgoščenega soka acerole v prahu, ki je vir vitamina C.
Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.
Reference