fbpx
Brezplačna dostava pri nakupu nad 20 €
0.00 0
Košarica

V košarici ni izdelkov.

Lepotni kotiček – nega aknaste kože

Akne niso le težava najstnikov, temveč se lahko pojavijo tudi v odrasli dobi.

Nastanek aken pri odraslih je lahko frustrirajoč in neprijeten, saj vpliva na samozavest in kakovost življenja posameznika. Zakaj se pojavijo in kako jih zdravimo?

Hiperaktivnost žlez lojnic privede do prekomernega izločanja sebuma oz. kožne maščobe, zaradi motenj v poroženevanju kože pa se dlačni mešiček zamaši. Nastane komedon, čemur pogovorno rečemo »zamašena pora«, izločanje sebuma na površino kože pa je onemogočeno, kar vodi v nastanek vnetja in razvoj anaerobnih bakterij.

Poleg hormonskih sprememb (predvsem povečane količine androgenih oziroma moških spolnih hormonov) so vzroki za nastanek aken tudi nepravilna prehrana (predvsem slabe maščobe in sladkor), jemanje določenih zdravil in stres. Velik dejavnik je tudi dednost, vplivajo pa lahko tudi motnje v imunskem sistemu in okoljski dejavniki.

Akne puščajo pri posamezniku tudi dolgoročne posledice. Pogosto privedejo do povnetnega eritema, torej sprememb v pigmentaciji kože, in do značilnih postakenskih brazgotin.

Akne so različnih vrst

Odprti komedon: Pogovorno mu pravimo tudi ogrc. Izvodilo je odprto, sebum se izloča, vendar zastaja v pori. Zaradi oksidacije vsebine na zraku komedon potemni.
Zaprti komedon: Izvodilo je zaprto in vsebina ne izteka na površje kože. Ker ne pride do stika z zrakom, vsebina ne oksidira, zato je komedon bele barve, navadno dvignjen nad površino kože. Iz te oblike se lahko razvijejo vsi vnetni tipi aken.
Papula: Ko se zaprti komedon vname, se sčasoma na koži pojavita rdečina in izboklina (bunčica), običajno občutljiva za dotik.
Pustula: Ko vnetje postane močnejše, se na vrhu papule pojavi gnoj, kar na koži opazimo kot belo rumen mehurček. Koža okrog pustule je vneta in rdeča.
Nodul: Pri razpoku vnetnega mešička se pojavi globoko vnetje, ki je videti kot vozliček. Gre za veliko in bolečo spremembo, ki sega že globoko v kožo.
Cista: Zaradi močnega vnetja je folikel napolnjen z gnojem. Gre za globoko in bolečo spremembo tkiva, ki lahko pušča na koži tipične brazgotine.

Kaj lahko storimo sami?

Kozmetični izdelki aken ne zdravijo, pač pa le vplivajo na boljši videz kože ter do določene mere preprečujejo nastanek ali blažijo stanje. V primeru hude oblike aken poiščite zdravniško pomoč, saj so ob neprimernem zdravljenju posledice na koži lahko trajne.

V kozmetičnih izdelkih za nego aknaste kože uporabljamo hidroksikisline (AHA in BHA), vitamine, antioksidante in številne botanične ekstrakte. Ko formuliramo negovalne izdelke, uporabljamo sestavine z vsemi zgoraj navedenimi delovanji.

Eterično olje čajevca

Zaradi protibakterijskih učinkov je lahko eterično olje čajevca med drugim zelo dragocena naravna pomoč pri spopadanju z bakterijami. Olje zavre razmnoževanje bakterij, obenem pa pomaga odmašiti pore. Eteričnega olja seveda ne smete uporabljati v nerazredčeni obliki, saj bi lahko s tem poškodovali kožo. Priporočamo mešanje z vodo v razmerju 1 : 9. Kožo na obrazu najprej očistite, nato pa mešanico vode in eteričnega olja čajevca s pomočjo vatirane palčke nanesite na problematična območja.

Negovalna maska za obraz iz papaje

V papaji se skriva zelo koristen encim, imenovan papain. Gre za encim, ki je znan po protivnetnih učinkih. Tako je lahko koristen tudi v boju z aknami. Iz svežega sadeža izdolbite meso in ga dobro pretlačite, nato pa ga uporabite kot masko, ki jo nanesite na očiščeno kožo in jo pustite učinkovati približno 20 minut.

Maska iz pomarančnih lupin

Kombinacija citronske kisline in vitamina C, ki se skriva v olupkih pomaranče, je lahko zelo koristna za kožo, nagnjeno k aknam. Maska iz pomarančnih lupin pomaga odstraniti odmrle kožne celice, ki mašijo pore, in škodljive bakterije. Vitamin C v maski pa je še posebej koristen za spodbujanje obnove kože. Potrebujete olupke dveh pomaranč, ki jih zmešajte v kuhinjskem mešalniku. Dodajte toliko vode, da nastane gosta pasta, ki jo nato nanesite na očiščeno kožo za približno 25 minut.

Izvajanje parnih kopeli

Zelo preprosta, vendar izjemno učinkovita metoda za lažje spopadanje z aknami so redne parne kopeli za obraz. Para namreč odpre zamašene pore in spodbudi izločanje nečistoč. Tako je priporočljivo, da si jih privoščite vsaj enkrat tedensko.

Piling iz sode bikarbone

Soda vam lahko med drugim pomaga tudi pri lajšanju težav z aknami. Odlikujejo jo namreč antiseptične, protibakterijske in protiglivične lastnosti. Poleg tega lahko absorbira presežek maščobe. Sodi bikarboni dodajte malce vode in premešajte, da dobite gosto pasto, ki jo lahko nato uporabite kot masko za obraz (na koži jo pustite približno 20 minut) ali za nežen piling kože. Na koncu nanesite kakovostno vlažilno kozmetiko, ki ne sme biti premastna.

Česnov tonik

Priporočamo uporabo česnovega tonika, saj bi lahko neposreden stik česnovih strokov s kožo povzročil neprijetno reakcijo. Potrebujete 3 stroke česna, ki jih olupite in pretlačite, nato pa jih stresite v skodelico z vodo. Počakajte približno 10 minut, nato pa v mešanico pomakajte košček vate in z njim nežno zdrgnite predhodno očiščeno kožo na obrazu. Namesto vode lahko po želji uporabite gel aloe vere. Obenem priporočamo redno uživanje česna, saj je pomembno, da se aken lotite tudi »od znotraj«.

Upoštevanje zdravega življenjskega sloga, pravilne nege kože in uporabe ustreznih zdravil lahko pomaga zmanjšati izpuščaje, izboljšati videz kože in povečati samozavest. Sledite nasvetom in se posvetujte z dermatologom, če imate hude ali vztrajne težave z aknami.

Poskrbite za zdravo in negovano kožo in preizkusite prehransko dopolnilo Vita Care Plus ZA LASE.

Dopolnilo narejeno na osnovi silicija, izvlečkov prosa in semen grškega sena z vitamini in cinkom.

Priporočena uporaba sta dve kapsuli dvakrat dnevno.

Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.

Reference