Preden posežemo po zdravilih, lahko poskusimo težave odpraviti tudi z naravnimi sredstvi. Seveda se vedno o tem prej posvetujte s svojim zdravnikom.
Kronična bolezen ven oziroma kronično vensko popuščanje, ki nastane zaradi povišanega tlaka v venah spodnjih okončin, je precej razširjeno obolenje. Med prebivalstvom razvitega sveta se z njim spopada 25 do 35 odstotkov prebivalstva, po 60. letu starosti pa že kar polovica. Razširjene in poškodovane vene spodnjih okončin ali krčne žile (varice) nikakor niso samo lepotna nevšečnost, temveč resno obolenje s hudimi posledicami, če niso pravočasno in pravilno zdravljene.
Po venah odteka uporabljena, s kisikom in hranili osiromašena kri iz tkiv nazaj proti srcu in pljučem. Da kri teče v pravi smeri in ne pride do povratnega toka, skrbijo venske zaklopke in mišična črpalka nog. Venske zaklopke so na vsakih štiri do pet centimetrov vene. Ločimo globok in povrhnji venski sistem; med seboj sta povezana z manjšimi prehodnimi venami, ki prehajajo skozi mišično ovojnico.
Natančen mehanizem nastanka krčnih žil oziroma kronične bolezni ven še ni povsem pojasnjen. Znano je, da so simptomi in znaki kronične bolezni ven posledica popuščanja venskih zaklopk zaradi vnetnega procesa na samih zaklopkah in na žilni steni ter razširitve venske stene in svetline vene. Zato pride do povratnega toka venske krvi nazaj od srca proti obrobnim delom telesa in povišanega tlaka v venah in kapilarah.
Od dejavnikov tveganja za nastanek krčnih žil ali kronične bolezni ven je pomembna dedna nagnjenost. Če ste ženska in je imel bolezen eden od staršev, je verjetnost, da boste krčne žile imeli tudi vi, trikrat večja kot sicer. Če sta bolezen imela oba starša, je verjetnost celo štirikrat večja.
K nastanku kronične venske bolezni poleg dednosti prispeva današnji način življenja s premalo gibanja, veliko sedenja in nepravilna prehrana. Pomembni so tudi hormoni. Simptomi in znaki venskega popuščanja se pogosto pojavijo ali poslabšajo med nosečnostjo ali jemanjem hormonskih kontracepcijskih sredstev in seveda pri preveliki telesni teži. Pripomorejo tudi razvade, kot je kajenje.
občutki težkih in oteklih nog
topa in pekoča bolečina
srbenje
krči v mirovanju in
nemirne noge.
Kot prehranski dodatek se priporoča ekstrakt grozdnih pešk in esencialnih maščobnih kislin (hladno stiskano oljčno olje) ter zelene alge (clorella, spirulina), ki izboljšajo delovanje jeternih funkcij. Pri uživanju alg bodite pozorni, da jih vzamete z dovolj tekočine in dve uri pred obrokom ali po njem ter ločeno od drugih prehranskih dodatkov ali zdravil.
Gel divjega kostanja pripomore k lajšanju bolečin, od prehranskih dopolnil pa je dobrodošlo uživanje vitamina C, ki prav tako pripomore k zdravju ožilja, krepi tudi namreč žilne stene.
Vitamin C ima pomembno vlogo v biokemičnih procesih. Potreben je tudi za nastajanje kolagena (ki ga najdemo v kosteh, hrustancu, koži in drugih tkivih) in obnavljanje tkiv.
Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano,
Reference