fbpx
Brezplačna dostava pri nakupu nad 20 €
0.00 0
Košarica

V košarici ni izdelkov.

Naglavne uši

Uši so pogosta težava, s katero se srečujejo otroci predvsem v vrtcih in šolah, kjer je tesen stik med otroki neizogiben. Kljub temu, da uši niso znak slabe higiene, se ob soočenju z njimi vseeno počutimo zaskrbljene in iščemo hitre ter učinkovite rešitve. 

Uši se izjemno hitro prenašajo
Uši se resnično hitro prenašajo, za prenos pa zadostuje že stikanje glav z ušivo osebo, souporaba glavnikov, brisač, krtač, pokrival, plišastih igrač, odej, … Zato ne preseneča, da se uši najhitreje prenašajo v javnih ustanovah, še posebej v vrtcih in šolah. Izbruhi ušivosti so pogostejši pri majhnih otrocih, ki imajo več telesnih stikov, medtem ko se med učenci višjih razredov osnovne šole pojavljajo redkeje.
Druga zmota o ušeh pa je, da večina ljudi uši še vedno povezuje z umazanostjo. Zato bo morda marsikoga presenetilo dejstvo, da imajo uši raje čiste kot umazane lase.

Razvoj oziroma cikel pri ušeh
Odrasle naglavne uši so 23,5 mm veliki insekti brez kril. Najraje se naselijo na lasišču, predvsem v predelu senc, za ušesi in v zatilju, lahko pa tudi na drugih poraščenih delih telesa. Tam izležejo jajčeca, pravimo jim tudi gnide, ki so videti kot sivo bela ovalna zrnca. Vsaka samica izleže povprečno osem jajčec na noč, ki jih drugega za drugim trdno prilepi na lase nekaj milimetrov stran od lasišča. 
Po enem tednu se nato iz jajčec izležejo larve, velike en milimeter, ki prav tako sesajo kri in se po desetih dneh razvijejo do spolno zrelih uši. Te imajo rilček, s katerim gostitelju večkrat dnevno pijejo kri. Ob tem v rano izločijo slino, ki povzroči neprijetno srbenje, ki je še močnejše, kadar ima gostitelj toplo glavo (npr. po telesni aktivnosti). To srbenje pa je tudi prvi opozorilni znak, da moramo podrobno pregledati lasišče.

Kako si pomagamo?

Vaša prva rešitev proti naglavnim ušem je zdravilo brez recepta, ki je običajno v obliki šampona. Glavna razlika med tovrstnimi izdelki proti ušem je učinkovina in dejstvo katere stadije naglavnih uši ubija. Večina zdravil proti naglavnim ušem ne uniči gnid, zato bo morda potreben drugi nanos za uničenje nimf, ko se izležejo.

Nekateri starši se zatečejo k domačim zdravilom proti naglavnim ušem, kot so denimo olje čajevca, majoneza, neemovo olje, kis, fiziološko razpršilo in mnogi drugi. Ta zdravljenja pa niso podprta z znanstvenimi dokazi.

Če ima vaš otrok uši ali garje, je treba obvestiti vrtec oziroma šolo in vse, s katerimi je bil otrok v stiku. V vrtec/šolo gre lahko otrok po uspešno opravljenem postopku razuševanja in uspešnem zdravljenju garij. V preteklosti so bile uši znak slabe higiene in nizkega življenjskega standarda, a že dolgo ni več tako. Ravno nasprotno – uši privlači zlasti čisto in umito lasišče, zato naj vam ne bo nerodno, če se pojavijo ravno pri vašem otroku. Pomembnejše je, da o tem iskreno spregovorite z njegovo vzgojiteljico ali učiteljem in storite vse, da bi jih čim prej odpravili. 

Za dobro počutje in vitalnost preverite pester izbor prehranskih dopolnil Vita Care Plus.

Reference