Za mišične krče je značilno nenadno, neprijetno oziroma boleče skrčenje ali stisnjenje mišice, ki traja nekaj minut ali več, pri čemer mišica otrdi. Močni krči lahko vzbudijo dolgotrajno, tudi več dni trajajočo mišično bolečino in oteklino. Navadno zajamejo posamezno mišico ali njen del, lahko pa manjšo skupino mišic.
Kako si pomagate lahko sami…
Če čutite, da vas bo zagrabil krč, peto močno pritisnite k tlom, koleno pa potisnite naprej in s tem boste raztegnili mečno mišico. Krčenje mišic lahko preventivno preprečite tudi z rednim izvajanjem razteznih vaj, pri spanju pa imejte noge v položaju za približno 20 centimetrov višje od glave. Uživajte veliko živil, obogatenih s kalijem in magnezijem ter se veliko gibajte in s tem krepite svoje mišice. V večini primerov mišični krči ne predstavljajo razlogov za preplah. Pa vendar bodite pozorni na spremljajoče dejavnike in se o morebitnih težavah pogovorite z osebnim zdravnikom.
Vzroki za pojavljanje krčev še niso čisto jasni
Krči lahko nastanejo že med aktivnostjo, pogosteje pa v mirovanju po njej. Vzrok tovrstnih krčev ni povsem pojasnjen. Morda so posledica izgube telesne tekočine in mineralov ali pa kopičenja presnovkov, povsem jasno pa to ni.
Vzrok so lahko presnovne motnje, npr. v nosečnosti, nedelovanje ledvic, ciroza jeter ali slabo delovanje ščitnice. Sproži jih lahko tudi akutna izguba telesne tekočine (znojenje, hemodializa, driska, bruhanje) in različna zdravila (npr. statini – zdravila za zmanjšanje koncentracije holesterola v krvi, agonisti beta adrenergičnih receptorjev, diuretiki), lahko pa se podedujejo.
Dobrodošla rešitev je lahko magnezij
Dnevne potrebe tako pokrijemo že, če v enem dnevu pojemo npr. skodelico ovsenih kosmičev, skodelico rjavega ali divjega riža, 2 rezini polnozrnatega kruha ter skodelico kuhane špinače.
Magnezij lahko zaužijete kadarkoli, ne glede na določen del dneva ali čas zaužitega obroka. Pri krčih v mečih, ki se pojavijo ponoči, pomaga, če ga zaužijemo pred spanjem, saj se ponoči raven minerala zniža.
Dnevna potreba po magneziju za odrasle znaša po priporočilih RDA od 300 do 400 mg, pri čemer moški potrebujejo nekoliko večje količine magnezija kot ženske. Za otroke do 4. leta se priporoča 80 mg in do 15. leta od 120 do 300 mg dnevno. Dnevna potreba pri nosečnicah znaša 350 mg in za doječe matere 390 mg dnevno.
Priporočamo prehransko dopolnilo Vita Care Plus Magnezij in vitamin C z magnezijem in vitaminom C.
Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano.
Reference