fbpx
Brezplačna dostava pri nakupu nad 20 €
0.00 0
Košarica

V košarici ni izdelkov.

Svetovni dan celiakije – 16. maj

Celiakija velja za kronično sistemsko avtoimuno bolezen, pri kateri ima velik vpliv dedna nagnjenost, izpostavljenost glutenu in imunski odziv proti lastnim celicam. 

Najpogosteje je prizadeto tanko črevo, pri katerem zaradi glutena lahko pride tudi do okvare sluznice črevesja, posledica pa je vidna pri pomanjkanju osnovnih sestavin hrane, pomanjkanju vitaminov in mineralov. Ko je govora o ‘preobčutljivosti’ na gluten, sem spadajo vsa zrna pšenice, ječmena, rži, pire in pri nekaterih bolnikih tudi ovsa.  

Popolna izključitev glutena iz jedilnika

Takoj po postavitvi diagnoze se naj začne bolnik s celiakijo izogibati glutenu, tudi če je le v sledovih. Z izključitvijo glutena iz prehrane se odstrani vzročni dejavnik za škodljivo reakcijo imunskega sistema. 

Tudi simptomi in znaki obolenja s tem večinoma izzvenijo. To pa ne pomeni, da smo bolezen za vedno pozdravili. Po ponovnem zaužitju glutena se pričnejo odzivati celice imunskega sistema, kar ponovno vodi v sistemsko reakcijo. 

Ob strogem izključevanju glutena se protitelesa, povezana s celiakijo, postopno normalizirajo in prizadeta tkiva se povrnejo v prvotno stanje. Ta proces lahko traja več mesecev, znaki obolenja pa izzvenijo hitreje (še posebej pri otrocih). Čeprav je za izvajanje strogega izklučevanja glutena potrebna večja sprememba v življenjskem stilu, ta način prehranjevanja ne prinaša negativnih stranskih učinkov. Ta način prehranjevanja je potrebno izvajati pozorno in najbolje pod nadzorom zdravnika in/ali dietetika. Za uspešnost izključevanja glutena iz prehrane je potrebno vedeti za sledeče skupine hranil.

Žita in gluten

Le redka žita vsebujejo gluten, vendar so le-ta zaradi svojih lastnosti zelo množično gojena povsod po svetu. Med pomembnimi lastnostmi je tudi vsebnost glutena, ki pomembno vpliva na kakovost pekovskih izdelkov. Žita, ki vsebujejo gluten, so med drugim pšenica in vse njene različice (pira, kamut, tritikale, bulgur ali njihove križane vrste), rž in ječmen. Bolniki s celiakijo se morajo izogibati vseh žit, ki vsebujejo gluten, in vseh iz njih narejenih izdelkov, npr. pekovskih izdelkov (kruh, sladice in pica), testenin, ocvrtih živil in piv.

Prebavni simptomi celiakije lahko vključujejo:

  • laktozno intoleranco zaradi poškodbe tankega črevesa
  • ohlapno, mastno in obsežno blato
  • slabost ali bruhanje
  • bolečine v trebuhu
  • kronično drisko
  • napenjanje
  • zaprtje
  • pline

Za dokazovanje celiakije je izrednega pomena prvi korak, ki temelji na tem, da nanjo sploh kdo pomisli. 

Večinoma so to osebni zdravniki, ki jim bolniki potožijo bodisi o trebušnih, torej klasičnih simptomih.

Med prehranskimi dopolnili Vita Care Plus lahko izbirate izdelke brez glutena.

Reference