Ugotovljeno je bilo, da ga primanjkuje vsaj 25 % odraslim. Vse več znanstvenikov pa poudarja, da je lahko ta odstotek precej višji.
– normalno delovanje živčnega sistema,
– pripomore k odpravljanju utrujenosti in izčrpanosti,- skrbi za normalno psihološke funkcije
– prispeva k normalni delitvi celic,
– ima pomembno vlogo pri delovanju imunskega sistema,
– prisoten je tudi pri razvoju rdečih krvnih celic v kostnemu mozgu,- uravnava raven homocisteina, pomembnega za delovanje srca.
Pomanjkanje se je v preteklosti najbolj povezovalo z ljudmi, ki ne uživajo živalskih proizvodov. Pa vendar je vse bolj jasno, da je to problem celotne populacije, se pravi tudi vsejedcev. Še posebno bi morali biti pozorni pri starejših ljudeh, saj pomanjkanje tega vitamina lahko povzroči resne nevrološke težave.
Vitamin B12 prispeva k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti, prispeva k normalnem psihološkem delovanju, k presnovi homocisteina, k delovanju živčnega sistema in k sproščanju energije pri presnovi. Ima vlogo pri nastajanju rdečih krvničk, delovanju imunskega sistema in pri delitvi celic.
Vitamin B12 je ima izreden vpliv na raven naše energije. Če ga imate dovolj, je raven vaše energije visoka, pomaga pri premagovanju utrujenosti in preprečuje izčrpanost. Podpira delovanje ščitnice in celično metilacijo. Je nujen za zdrav človeški obstoj.
Do pomanjkanja lahko pride, če zaužijemo premalo živil, ki ga vsebujejo, ali pa ga je naše telo nezmožno absorbirati. Vse bolj se izpostavlja, da je drugi vzrok veliko pomembnejši od prvega.
Do večjega tveganja za pomanjkanje tako lahko pride, če:
Telečja jetra, hobotnica, nekatere alge, svinjina, govedina, ribe, raki, jajca,..
Ker vitamin B12 (tisti, ki ga telo lahko uporabi) najdemo le v živalskih izdelkih, so vegani in vegetarijanci močno izpostavljeni pomanjkanju vitamina B12. Ravno tako med najbolj ogrožene spadajo starejši ljudje in otroci ter ljudje, ki so izpostavljeni dolgotrajnemu stresu.
Pojavijo se lahko: tinitus, huda utrujenost, depresija, migrenski glavoboli, herpes zoster, ledvične bolezni, težave z spominom,..
Pomembno je tudi, da spremenite svojo prehrano in odstranite vse predelane in procesirane izdelke, kofein, nikotin, alkohol in sladkor. Uživajte ekološko, lokalno pridelano zelenjavo, stročnice, semenke, oreščke in sadje, uporabljajte hladnostiskana olja in žita brez glutena.
Vitamin B12 naj bi bil relativno stabilen, vendar pa se pri visokih temperaturah še vedno lahko uniči. Počasno kuhanje pri nižjih temperaturah ga še najbolj ohrani.
Poleg tega je treba poudariti, da moramo nujno poskrbeti za zdravje črevesne mikrobiote. Uživanje probiotičnih živil in probiotikov lahko bistveno izboljša absorpcijo vitamina B12. To velja tako pri vsejedcih kot tudi vegetarijancih ali veganih.
Priporočamo prehransko dopolnilo Magnezij in vitamini B kompleksa, ki med drugimi vitamini B kompleksa vsebuje tudi vitamin B12.
Priporočena uporabaso tri kapsule dnevno.
Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano
Reference: